četvrtak, 20. veljače 2025.

Ilački leksikon - slovo E

ekser - čavao

ekshumacije - krajem 1990-ih i početko 2000-ih u selu i oko sela bilo je nekoliko ekshumacija poginulih i ubijenih civila i branitelja iz našega sela. Koliko mi je poznato, još uvijek nisu nađeni svi ljudi koji su nestali. Uglavnom u dvorištu od naše Vodice je bio sahranjem Rafael Glavaš, u dvorištu župne crkve bio je pokopan Josip Božić “Đango” i još neki.

ekshumacija Rafaela Glavaša u dvorištu Vodice
eknodla - (njemački jezik: Hecknadel) - igla za heklanje; kačkalica, kukača, heknadla

eksirati - (is)piti u jednom gutljaju, dahu, nadušak, (is)piti na eks; eksati

ekskurzija - svaka je ilačka školska generacija išla na neku ekskurziju. Naročito su bile popularne i svečane one na kraju “osmoljetke”, kada se generacija opraštala od škole. Omiljena mjesta su bila ona na moru. Moja generacija je išla na mnoge ekskurzije sa novcem zarađenim u Banovačkom PIK-u i još malo dodanoga novca.

ekskurzija u Ohrid (danas Sjeverna Makedonija) generacije rođene 1968. godine
elektrifikacija - izgradnja električne mreže, elektrana i sustava prijenosa električne struje. U Ilači je prva električna žarulja zasvijetlila 6. ožujka 1959. godine. Izvještaj o tome pročitajte OVDJE

Elektro-Ivan - elektroinstalaterski obrt vlasnika Ivana Peulić. Obrt je osnovan 2007. godine.

elevator - je stroj koji je kukuruz dizao sa poda i odnosio u čardak. Bio je prilično dugačak i pomalo nestabilan pa je znao i ozlijeđivati ljude.

enac - nogometno pravilo poznato svoj djeci koja su ikad igrala nogomet. Označava igranje rukom. U pojedinim krajevima važi i pravilo da je svaki enac penal za protivničku ekipu.

Entre Rios - Podunavski Nijemci (Donauschwaben) naselili su se u Entre Rios, Brazil, sredinom 20. stoljeća, nakon što su tijekom i nakon Drugog svjetskog rata pretrpjeli teške gubitke, progone i prisilna iseljavanja iz svojih domovina u Mađarskoj, Jugoslaviji i Rumunjskoj. Sredinom 1940-ih i 1950-ih, nakon Drugog svjetskog rata, mnogi Podunavski Nijemci ostali su bez domova i živjeli u izbjegličkim logorima u Europi. Godine 1950. , organizacija Agrária osnovana je u Brazilu kako bi osigurala zemlju i infrastrukturu za doseljenike. 1951. godine prva skupina od oko 500 Podunavskih Nijemaca stigla je u Entre Rios, regiju u saveznoj državi Paraná, gdje su započeli izgradnju poljoprivredne zajednice. Tijekom sljedećih godina, više tisuća Podunavskih Nijemaca doselilo se u Entre Rios, gdje su razvili snažnu poljoprivrednu zadrugu i očuvali svoj jezik, kulturu i tradiciju. Danas je Entre Rios jedno od najvažnijih središta podunavskih Nijemaca u Južnoj Americi, s vlastitim školama, kulturnim institucijama i uspješnom poljoprivrednom industrijom.

Popis ilačkih obitelji koje su se odselile u Brazil: Abt Anton, Abt Johann, Brandelik Jakob, Dettlinger Stefan, Duchatschek Stefan, Jungert Nikolaus, Jungert Andreas, Mayer Martin, Müller Josef, Neller Peter, Seidl Juliana, Stemmer Josef, Wiedermann Georg, Wilchelm Michael, Winkler Matthias i Winkler Rosalia

Usput da kažem da je na današnji dan (20.02.2025.) još uvijek živa najstarija ilačanka Barbara Abt, rođena 7.1.1927.. Devedeset i osam godina joj je.

Potpuni popis pogledajte OVDJE

13.01.1987. - drugo okupljanje ilačana u Entre Riosu

epidemija - zbog uvjeta i načina života u selu, izbijale su razne epidemije. Nemam podatke da nas je posjetila kuga, ali manje epidemije su vidljive iz matičnih knjiga umrlih. Često se vidi kako je u jednom kratkom periodu umrlo puno ljudi, neuobičajeno za ritam umiranja godina prije i godine poslije. Najpoznatija epidemija (da ne spominjem onu od prije nekoliko godina) bila je epidemija kolere (pročitaj OVDJE)

popis umrlih u selu. crveno su mjeseci koji su bili iznad prosjeka
epitaf - je kratki tekst u čast preminule osobe. Ima ih i na našem groblju. Pogledajte OVDJE.

jedan od epitafa pored srušene kapele
erlav - koji je nagnut na jednu stranu; iskrivljen, kriv

escajg - (njemački jezik: Esszeug) - cijeli pribor za jelo

euharistijski kongres - Nacionalni euharistijski kongres u Mariji Bistrici 1984. godine bio je veliki vjerski događaj Katoličke crkve u tadašnjoj Socijalističkoj Republici Hrvatskoj. Održan je od 8. do 9. rujna pod geslom "Krist danas i uvijeke", a okupio je stotine tisuća vjernika iz cijele zemlje. Ovaj kongres bio je važan jer se odvijao u komunističkoj Jugoslaviji, gdje su vjerske slobode bile ograničene. Unatoč tome, Kongres je pokazao snagu i jedinstvo Crkve u Hrvatskoj. Središnje euharistijsko slavlje predvodio je kardinal Franjo Kuharić, koji je u propovijedi naglasio važnost vjere i Euharistije u životu vjernika. Događaj je ostao zapamćen kao veliki trenutak duhovne obnove i nacionalnog zajedništva, a održan je na prostoru nacionalnog marijanskog svetišta, što je dodatno pojačalo njegov značaj. Naravno da je na NEK-u bio i autobus ilačana.

Ilačani u Mariji Bistrici 1984. godine

Euro - valuta koja je uvedena u Hrvatsku od 1. siječnja 2023. godine. Tom prilikom je zamijenila hrvatsku Kunu u omjeru 1 euro = 7,53 Kune.

evakuacija - napuštanje (obično organizirano i u većim skupinama) nekog prostora pred opasnošću [evakuacija stanovništva]. Zadnja evakuacija u selu je bila 23. rujna 1991. godine, kada su iz sela izašli svi preostali stanovnici koji nisu bili naoružani.

Ezgeta - izumrlo ilačko prezime. Nosila ga je moja pokojna susjeda Barbara (Bara) Ezgeta.

Nikola Božić i Barbara Ezgeta

Nema komentara:

Objavi komentar