petak, 24. siječnja 2025.

Ilački leksikon - slovo A

“Ajte ljubenica!” - uzvik kojim su ilačani nudili ljubenice na prodaju po drugim selima. Obično bi netko sjedio na traktorskoj prikolici i uzvikivao “ajte ljubenica”.

abort - poljski wc

abriktovati - preodgajati i dovoditi nekog u red 

Abt - izumrlo ilačko prezime. Abtovi su bili ilački Nijemci koji su doselili iz Novog Sela u Bačkoj (danas Bačko Novo Selo) u drugoj polovici XIX stoljeća. U Ilači su bile dvije kuće obitelji Abt i to u ulici Stjepana Radića (bivša Brankovićeva kuća i bivša Popićeva kuća). Bili su radna i imućna obitelj, koja je prije rata imala traktor Lanz Bulldog. Odselili su iz sela 1944. godine. Danas jedan dio obitelji živi u Austriji, a drugi dio u Brazilu (Entre Rios).

Vršidba u dvorištu Abtovih za II. svjetskoga rata. Na slici se vidi traktor Lanz Bulldog, koji je bio prvi ili drugi uopće u selu. Danas mjesto gdje je nekada bila kuća Slobodana (Baje) Brankovića.

Andrijević - izumrlo ilačko prezime. Ne znam za neke povjesno zabilježene osobe.

arčiti - trošiti puno novca. Sinonimi: traćiti, bacati u vjetar, razasipati, ćerdati, rasipati se, harčiti, tratiti, uludo trošiti, bacati pare, prosipati novac, razmetati se.

aršov - (mađarski jezik: ásó) alatka za kopanje i rahljenje zemlje, pravljena tako da se željezni dio pritišće nogom; kopača, štihača

Asić - ilačko prezime. Jakob Asić je bio načelnik opčine Tovarnik.

adet - (turski jezik: adet) - običaj iz narodnog života; hadet, navada, navika, običaj

akati se izraz za lutanje sa ili bez cilja, al' uvek bez ikakve koristi.

àkov - (mađarska riječ: akó), stara mjerna jedinica obujma, različite vrijednosti prema mjestu i vremenu, otprilike 1 akov= 50 litara . Sjećam se da sam jednom prilikom tražio bure ili kacu za šljive i pitao pokojnu baka Terzu Hajošević za posudbu. Ona mi je rekla da ima jedno i rekla mi je njezinu veličinu u akovima. Sada se ne sjećam više koja je veličina bila, ali sam svakako zapamtio akove.

akrap - (turski jezik: akrep, što znači škorpion). Riječ akrap u narodnim izrazima označava ružnu osobu.

Akšamović, Antun - (Garčin, 27. svibnja 1875. – Đakovo, 7. listopada 1959.), bio je bosansko-srijemski ili đakovački biskup. Biskup Akšamović je poslao u Župni ured u Tovarniku dopis u kojem dopušta da se 1.1.1941. godine osnuje župa Ilača. Od tada više nismo filijala tovarničke župe, nego samostalna župa. 

biskup Antun Akšamović

Aladić - izumrlo ilačko prezime. Ne znam za neke povjesno zabilježene osobe.

alapača - (ženski rod, turcizam) naziv je za ženu koja se nepristojno ponaša (viče, dere se) i ima 'dug jezik' (prenosi lažne glasine i klevete).

aldumaš - (mađarska riječ: áldomás), prvobitno: žrtvovanje, prinošenje žrtve; gozba prigodom pričesti; u starijem hrvatskom i ugarskom pravu simboličan čin, popraćen blagoslovom i pićem, koji označava da je obveza izvršena.

alva - (turski jezik: helva) - slatko jelo od pšeničnog brašna, masla i meda ili od sezama, brašna, meda ili šećera. Postoje različite vrste: ćeten-halva, tahan-halva, kos-halva itd. Proizvode ga i prodaju kao obrtnici halvedžije (halvadžije) u svojim halvedžinicama. Također se zove i halva.

razne vrste alve

aljkav - ȁljkav,ȁtljav - onaj koji je nemaran; neuredan, površan.

ambar - (turski jezik: anbar, ambar). Spremište u kojemu se čuva žito, gospodarska zgrada za držanje žitarica poslije žetve; žitnica.

ambrela - (talijanski jezik: ombrello). U Ilači bilo ime za veliki, starinski kišobran. Kasnije dolaze ručni kišobrani. Ručne kišobrane nismo nazivali ambrelama.

Ambrušević - izumrlo ilačko prezime. Živka Ambrušević (1894.-1966.) je zadnja osoba sa tim prezimenom. Najpoznatiji Ambrušević je, svakako Đuka (1844.-1870.), kojemu se ukazala Gospa koja mu je rekla da ogradi izvor koji je potekao 2.4.1865.. Više o Đuki Ambrušević pročitajte OVDJE. Potomci obitelji Ambrušević u Ilači su obitelji Zlatka Baličević i Magdalene Bruner.

ambulanta - u selu je nekada postojalo više ambulanti. Imali smo: lječničku, zubotehničku i veterinarsku ambulantu. Sjećam se da je lječnička ambulanta bila u Hrvatskome domu, sa liječnikom Josipom Stracenskim i medicinskom sestrom Petrom iz Šidskih Banovaca. Kasnije je ambulanta preselila u novu poslovnu zgradu, gdje je bila i zubotehnička ambulanta. Zubara više nema, nakon rata. Veterinarske ambulante više nema kao zgrade, a ni kao ustanove u selu. Zadnji veterinar je bio Zdravko (Zdrava) iz Nijemaca.

amelj - smeće.

amper supa - Ajnpren juha,ili ampren juha - tradicionalno njemačko jelo, Einbrennsuppe. Jednostavna juha od prženog brašna i masnoće već generacijama slovi za jelo koje okrepljuje i ima ljekovita svojstva.

Andrašević - izumrlo ilačko prezime. Ne znam za neke povjesno zabilježene osobe.

ajnfor - anjfort vrata se odnose na velika, natkrivena ulazna vrata kroz koja vozila mogu ući u dvorište. Sam naziv vrata dolazi od modificirane njemačke riječi Einfahrt, što znači natkriveni ulaz u dvorište, velika ulazna vrata kroz koja mogu ući vozila, veliko predsoblje.

antlogor - Čovek koji radi teže fizičke poslove na gradilištu, pomoćnik zidara.

Antolović - izumrlo ilačko prezime. Ne znam za neke povjesno zabilježene osobe.

Aračić, Krešimir - bivši ilački župnik. Rođen je u Slavonskom Brodu 14. travnja 1974. godine. Za svećenika je zaređen 29. lipnja 1999. godine u Đakovu. U Ilači je bio župnik od 2003. do 2010. godine. Za njegova župnikovanja u selu je upriličen molitveno-scenski prikaz muke Isusove (video o tome pogledajte OVDJE). Za Krešimirova župnikovanja je obnovljena župna crkva, na toranj je stavljanja mehanizacija sata, dr.. Uz njegovu suradnju je snimljen dokumentarni film "Draga Gospa Ilačka", HTV je imao prijenos sv. mise iz Ilače. Snimku prijenosa sv. Mise pogledajte OVDJE.

velečasni Krešimir Aračić

ardavuš - moja je mama znala to reči, a značilo je totalni nered (krš i lom).

arenda - (srednjovjekovni latinski: arrenda), ugovor o zakupu obradiva zemljišta kojim se arendant (zakupodavac) obvezuje prepustiti arendatoru (zakupcu) obradivo zemljište na uporabu, a arendator se obvezuje za to platiti naknadu (zakupninu).

arheologija - (grčki jezik  ἀρχαῖος (arhajos): prastar, drevan i -λογια: -logija), znanost koja na ostatcima materijalne kulture pronađenima u zemlji sustavnim iskapanjima određenom metodom ili slučajnim nalazima u zemlji ili na površini zemlje, objašnjava i rekonstruira način života i kulture starih civilizacija. Na tlu današnje Ilače je bilo nekoliko arheoloških istraživanja, a i slučajnih arheoloških nalaza. U okolici sela je pronađena Rimska Vojnička diploma (vidi OVDJE), rađena su iskapanja na uništenom tumulu (vidi OVDJE). Za dio stare Ilače nemam podataka. U hataru zvanom Mala Gorušica pronađena je neukrašena brončana bojna sjekira ugarskoga tipa. Poznati su i pojedinačni nalazi rimskih kovanica (nije mi poznato da je netko našao starije kovanice od onih Viminacijskih iz prve polovine III stoljeća po Kristu). Jednom mi je prilikom, prije rata, pokojni Stipica Petričević iz Reljkovićeve ulice rekao da je na njivi našao hrpu kovanica “veličine nokta”. Sve je to ostalo samo na njegovoj izjavi, budući da te kovanice nikada nisam vidio. Ako su i postojale, vjerojatno je to bila neka ostava kovanica sa kraja IV stoljeća po Kristu.

Novac 244. godine sa likom cara Filipa I (244-249)

arnjevi – dopunski krov na seljačkim kolima koji štiti od kiše na daljim putovanjima

Asić, Alojzije - bivši ilački župnik. Rođen je u Bapskoj 29. travnja 1946. godine, a za svećenika zaređen je u Đakovu, na Petrovo, 1973. U Ilači je bio župnik od 1990. do 2000. godine. Nakon Domovinskoga rata služio je prvu sv. misu u župnoj crkvi na kirbaj 25.7.1997. (pogledajte video o tome OVDJE). Slika ispod je slikana na prvoj proslavi "Velike Gospe" na svetištu, 15.8.1997., prvi puta nakon rata. Nakon Ilače, otišao je na službu u Gradište. Sada je umirovljenik.

astal - (mađarski jezik: asztal) potiče od slavenskog stol koja je došla u mađarski, a onda se u obliku astal vratila nama.

ašikovati - udvarati se

atar - (mađarski jezik: határ), hatar, zemlja; kraj, područje općine ili sela; utrina, ispaša (seoski hatar). Kod nas je najpoznatiji Hatar “Stara Ilača”, sa kojega su se naši stari ilačani preselili početkom XVIII stoljeća na područje današnje Ilače.

Augustinović - - izumrlo ilačko prezime. Ne znam za neke povjesno zabilježene osobe.

aurora - aurora borealis, ili polarna svjetlost. Od prošle godine (2024.) postala je vidljiva i iz Ilače. Ne znam da ju je netko prije vidio. Galeriju slika pogledajte OVDJE.

ausec - staklena posuda na jednoj nozi u kojoj su se posluživali sitni kolači i torte.


Austrija - država. U nju su odlazili ilački nijemci nakon odlaska iz sela u listopadu 1944. Neki su se ondje zadržali, a neki su otišli u treće zemlje. Najpoznatija ilačka dijaspora iz toga vremena je u području Entre Rios u Brazilu.

Austro-Ugarska - Bivša država, sastavljena od Austrije (i njezina upravna dijela Cislajtanije) i Ugarske (i njezina upravna dijela Translajtanije). Stvorena je Austro-ugarskom nagodbom 1867. godine, a raspala se kapitulacijom na kraju prvoga svjetskoga rata 1918. godine. Ilača je pripadala Ugarskom dijelu (Zemlje Krune sv. Stjepana), kao i cijela pokrajina Hrvatska i Slavonija, kojoj smo pripadali. U vrijeme Austro-Ugarske, selo je dobilo poštanski ured, željezničku stanicu, općinu i drugo. Međutim, svakako najpoznatije naslijedstvo iz toga doba su mali i veliki dukati sa likom cara Franje Josipa, koji su sinonim za naš kraj.

ausvinkl - ukoso, nakrivo

avan - (turski jezik: havan) posuda u kojoj se tučkom mrvi, tuca šećer, kava, papar i slično; većinom je izrađen od metala, drva, porculana ili kamena.

Ave Maria - naziv dječjeg župnog zbora koji je okupljao djecu osnovnoškolskog uzrasta, pretežno djevojčice. Zbor je postojao od 2021.-2024.. Zbor je često animirao misna slavlja pri većim svetkovinama (Uskrs, Božić, Velika Gospa), a hvalevrijedno je spomenuti da je zbor sudjelovao dva puta na "Zlatnoj harfi" u Tovarniku i Iloku.

avlija - (turski jezik: avlı) kućno dvorište ograđeno zidom, dvorište seoske kuće, dvor

avlijaner - pas bez pedigrea.


Nema komentara:

Objavi komentar