petak, 28. ožujka 2025.

Ilački leksikon - slovo O

obarine - voda u kojoj se kuhaju svinjske iznutrice i meso za krvavice i švargle

obaška - (turski jezik: başka) - odvojeno, posebno, svaki (svakog) za sebe, pojedinačno, tako da se ne miješa ili ne pomiješa

obazirati se - obratiti pažnju, posvetiti nakratko pozornost čemu, uzeti u obzir

obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo (OPG) - je fizička osoba ili skupina fizičkih osoba članova zajedničkog kućanstva, koje obavljaju poljoprivrednu djelatnost na poljoprivrednom gospodarstvu koristeći se vlastitim ili unajmljenim proizvodnim jedinicama. Jedan je od značenja pojma poljoprivrednika u smislu Zakona o poljoprivredi Republike Hrvatske. Na OPG-u su dopuštene dopunske djelatnosti. U njih spadaju djelatnosti povezane s poljoprivredom koje omogućavaju bolje korištenje proizvodnih kapaciteta i radne snage članova OPG-a te stjecanje dodatnog dohotka na OPG-u. Ne znam koliko točno ima OPG-a u selu.

oblejati se - jako se opiti

oblizalo - lizalica

obneviditi - malaksati,onemoćati, Izraz kojim se objašnjava nečije stanje kada zbog nemoći čovjek ne može gledati na oči.

obojci - komad tkanine koji se ulaže pod stopala u opanke, komad platna u koji se umataju stopala (mjesto čarapa) ili komad tkanine u obliku trake kojim se obavijaju noge od gležnja do koljena, dio nekih vojničkih uniformi. 

obor - ograđen prostor gdje se čuva stoka.

obrlatiti - smekšati nečiji stav,nagovoriti

oćale - naočale

odalamiti - udariti (uglavnom ošamariti) nekog svom snagom

odjedared - odjednom

odrapiti - nekome odvaliti šamarčinu ili dugo spavati

ofinger - (njemački jezik: aufenger) – vješalica za odjeću

ofirati - (njemački jezik: hofieren) - udvarati se, zavoditi

ofrlje - (tako da bude izvedeno) površno, nepromišljeno, (suviše) odoka, otprilike, aljkavo, kao ni sebi ni svome

ogrebača - metla za vanjsko metenje. Metljinje, metljika, metlja sve su to nazivi za korov od kojih se prave metle. Riječ je o jednogodišnjoj samonikloj biljci koja raste žbunasto i može doseći visinu čak i do 2 metra. Nije zahtijevana i uspijeva na svim vrstama zemljišta. Krajem ljeta stabljika postaje drvenasta i počinje da se suši te poprima svijetlosmeđu boju. Metljika se sječe te se suši na suncu i sprema na suho vodeći računa da se ne iskrivi. Kasnije se više komada metljike veže u metlu.

Ogrebača ili Korovnjača

oka - mjera za težinu i zapreminu različitih vrijednosti - od 1,28 - 1,50 kg,i zapremine 1,33 litara

okap - dio krovne konstrukcije koji usmjerava kišnicu s krova u žlijeb. To je nekih 40-50 cm uvučena kuća od susjedovog placa.

oklagija - (turski jezik: oklaǧu) - drveni valjak kojim se tanji i razvija tijesto; valjak za tijesto, rasukač, razvijač, valjalo, matarel

okupacija - je zauzimanje tuđeg teritorija oružanom silom; zaposjedanje, osvajanje. Naše je selo bilo okupirano više puta (drugi svjetski rat od Njemačke)  i od 24. rujna 1991. do 15. siječnja 1998. godine od strane srpskih pobunjenika i JNA . Staru Ilaču su okupirali Turci, ali to je za neku drugu temu.

olajavati - reći laž o kome, oblajati, oklevetati, ogovarati

oltar - (latinski jezik: altar) - najvažniji dio crkve ili hrama, na kojemu se obavlja glavni dio bogoslužja, na kojem se slavi misa.

oltar u župnoj crkvi sv. Jakova - glavni oltar je nabavljen iz Tirola za vrijeme tovarničkog župnika Gustava Jaića (1888-1906). Oltar je plaćen 3 000 kruna. Oltar je na desnoj strani prikazivao žrtvu Abrahamovu, a na lijevoj žrtvu Melkizedekovu. U sredini je bilo jednokrilno svetohranište, nad njim tron ili prijestolje za veliku pokaznicu, odnosno križ.

ovaj stari oltar je stradao u Domovinskome ratu

oltar u kapelici Drage Gospe ilačke na svetištu -

ovaj stari oltar je stradao u Domovinskome ratu

oltar u špilji na svetištu -

oltar u Špilji na svetištu

oltar na Vodici - vanjski oltar hodočasničke kuće

Hodočasnička kuća je bila sagrađena 1878. godine.
Ovo je bio vanjski oltar na njoj.

oltar u kapelici Uzvišenja sv. Križa - nemam sliku, ali kažu ljudi da je u tu kapelicu donešen oltar iz špilje koju je srušio velečasni Hošček.

one (klikeranje) - uzvik prilikom klikeranja, kada treba početi igru, bacanjem prvoga klikera. Onaj tko je prvi viknuo “one” je prvi i bacao kliker. Tada nismo znali da je one=jedan u engleskome jeziku.

opajati - pajalicom skinuti prašinu s čega [opajati ormar; opahati stol]

opajdara - prosta i vrlo nesimpatična žena, ona koja je bestidna i vrlo nezgrapna u ponašanju; alapača

opaklija – je sezala od vrata sve do zemlje, a bila je obrubljena obašvom od janjeće kože i vunenim nitima raznih boja. Negdje je kao prsluk nalik ogrtaču, odnosno kao ogrtač u obliku kabanice kojemu je vuna naopako, otkuda i ime (opak, naopak).

Matej Bubalović ogrnut u opakliju

opanak - Najraznovrsniji su opanci rađeni u Slavoniji gdje su bili traženi i cijenjeni. Opanke s pletenim gornjim dijelom, vrpčenjaci, proizvodili su se pred kraj 19 stoljeća, a početkom 20. izrađivali su se kapičari, kajišari, remenjaši sa dugim remenjem koji su pridržavali nogu, tipični za cijeli nizinski dio Hrvatske. Izrađivali su se od pravljene goveđe ili teleće kože. Alat kojim se opančar služio sastojao se od tupih i oštrih šila za provlačenje, pletenje i šivanje kožnih traka, bode - noža za krojenje, šubaka - drvene naprave stožastog oblika kojom se optucavaju rubovi, kalamiri-drveni uzorci za potplatu i kapicu. Da bi opanak što dulje trajao znalo se na prstima i peti potplata prikucati čavlima - cveki. Vrlo česti ukras bili su raznovrsni jezičci i rese - kalanđore, fucmani, kičini. 

opanci kao dio opreme ilačke narodne nošnje

opandrčiti - udariti nečim, odalamiti, mlatnuti, mlatnut, udriti, zviznuti

opaučiti - jako udariti,odalamiti,tresnuti

općina - Ilača se trenutno nalazi u općini Tovarnik. Na primjer 1910. godine smo bili samostalna općina u kotaru Šid sa selima koja su nam pripadala: Ilača, Pustara Đeletovci, Pustara Ivanci i Šidski Banovci. Na slici ispod je stanje općine 1910.

zgrada poglavarstva upravne općine Ilača

oplećak - dio nošnje koji pokriva pleća, kraći ogrtač; kraća košulja, ob. ukrašena vezom

oras - orah

orgenal - velika pekarska lopata

orgulje puhaće glazbalo na kojem se zvuk proizvodi pritiskom na ručne tipke ili nožne pedale što specifičnim pneumatskim ili električnim mehanizmom pokreće strujanje zraka iz mijeha u sustav svirala. Orgulje u župnoj crkvi svetog Jakova u Ilači imaju bogatu povijest koja seže unatrag više od stoljeća. Prve orgulje, poznate kao "male orgulje", spominju se već 1864. godine, a na njima je svirao mjesni učitelj Franjo Beniković iz Sotina. Godine 1907. nabavljene su nove orgulje koje je izradila slovenska tvrtka Josef Brandl iz Maribora kao "opus 56". Te su orgulje popravljane 1924. godine od strane Vjenceslava Holuba iz Požege. ​Tijekom godina, orguljašku službu u crkvi obavljali su različiti pojedinci, uključujući Đuru Bubalovića, koji je nakon školovanja 1932. godine preuzeo tu dužnost. Kasnije su milosrdne sestre Svetog Križa, poput s. Hugoline Kovačević, vodile orguljašku glazbu u crkvi. Nakon odlaska sestara, Bubalović je ponovno preuzeo službu sve do 1981. godine. Sadašnje orgulje, treće po redu, nabavljene su zahvaljujući braći Peri i Franji Moric iz Ilače, kao dar Župe Mauern iz Bavarske. Ove pneumatske orgulje izgrađene su oko 1938. godine u tvrtki Schmidt iz Münchena. Braća Moric su ih restaurirala, modernizirala i prilagodila prostoru župne crkve, preuređujući ih na elektromagnetski sustav. Obnovljene orgulje blagoslovljene su i kolaudirane 6. lipnja 2004. godine na svetkovinu Presvetog Trojstva.

ilačke orgulje 1973. godine

ilačke orgulje danas

oroz - pijetao

ostrag - sa stražnje strane, straga, sa zadnje strane

Oswald - izumrlo prezime ilačkih Nijemaca. Oswaldi su u selo doselili iz Bačke Palanke.

ošajdariti – udariti, žvajznuti, raspaliti, mlatnuti

oštrokaviti - popjegaviti (posebno se odnosi na lišće voća i povrća koje je “uhvatila štroka” odnosno pjegavost)

oštrokonđa - svadljiva, zajedljiva, agresivna ženska osoba

otoman - (turski jezik: otoman) - mekan divan, ležaj bez naslona; kanape, počivaljka

otromboljiti - ružno se opustiti, ružno se izvjesiti, lijeno se opustiti tako da dio tijela ili cijelo tijelo visi [otromboljen trbuh]

Ozdanovac - ilačko prezime. Pavo Ozdanovac je imao pekaru u selu od 1965. do 1991. godine.

članak iz školskog lista Jeka o posjeti bivšoj pekari obitelji Ozdanovac

ožderati se - pretjerati sa alkoholom

Nema komentara:

Objavi komentar