ponedjeljak, 3. veljače 2025.

Ilački leksikon - slovo C

cager - (njemački jezik: Zeiger) - kazaljka na satu. Kada se poklopi “cager na cager” - netko misli na tebe.

cager na cageru

cajka - Cajka je, u hrvatskom govoru, žena koja pjeva narodnu glazbu i žena koja je sluša. Naziv je, dakako, većinom pogrdan. Prva Cajka, Cajka s velikim C, bila je pjevačica Svetlana Miljuš koja je još šezdesetih otpjevala pjesmu “Cajka iz Novog Sada” te tako zaradila svoj nadimak.

cajtung - novine

cakum-pakum - savršeno

cȅger - (njemački jezik: Zöger) - pletena korpica sa ručkom. 

ceger
cerekanje - nepristojan, glasan smijeh

Cerjan - ilačko prezime. Nosi ga naša Mirjana.

cerklaž - u građevinarstvu, završni dio zida prije postavljanja vijenca, obično od betona

Cerovski - izumrlo ilačko prezime. Na groblju postoje dva spomenika gdje su pokopani Ružica i Ignac. Nisu mi poznati.

cerpić - (turski jezik: kerpiç) - nepečena opeka (ćerpić). Od vlažne ilovače uz dodatak pljeve (radi povećanja nelomljivosti) oblikuje se rukom ili u drvenom kalupu i suši na zraku. U uporabi na Bliskom istoku i u Egiptu od V. tisućljeća pr. Kr. Važnu ulogu imao u tradicijskome graditeljstvu Amerike (tzv. adoba) i Kine; donedavno u uporabi u seoskome graditeljstvu istočne Hrvatske. Od eksploatacije gline za izradu cerpića stvorene su "rupače" u selu. Ja se sjećam dvojih: "kod Lefanta" i na na kraju današnje Frankopanske ulice. Nakon Domovinskog rata su zatrpane otpadom srušenih kuća u selu.

cic - (njemački jezik: Zitz ili Zits) - pamučno platno sa šarama u boji, porijeklom iz Indije. Materijal korišten za šivanje ljetne  garderobe suknji, košulja, bluza, bogato i raznobojno obojan.

cicija - (turski jezik: titiz - sitničav, pedantan) - onaj koji je pretjerano uzdržljiv u trošenju i davanju, pretjerano štedljiv, tvrd na novcu; tvrdica, škrtac

cička - cjediljka

cička

ciferšlus - patentni zatvarač

cifrasto - (mađarski jezik: cifrázni - ukras, ures) - koje je pretjerano ukrašeno

cifrati se - lickati se, dotjerivati se

cigovan - naboran, nabran

cikloturizam - manifestacija koja se održavala u Ilači u organizaciji biciklističkog društva Srijem iz Ilače. Mjesta okupljanja biciklista su bila Vinkovci i Vukovar, te se tada biciklima išlo do svetišta, gdje je služena sveta misa i poslije nje je bilo druženje sa biciklistima. Nisam siguran koliko je bilo Cikloturizama. Mislim da se ta manifestacija odvijala 2014. -2019.

Cikloturizam 2018. godine

cikorija - zamjena za kavu. Meni je ostala u sjećanju “Divka”, koju baš i nisam volio.

"Divka"

cima - krumpirova klica. Definicija na Matici Hrvatskoj: Krumpir je proklijao (kliti, klijati - nicati), pustio vriježe, svoje mladice. A kako se zovu te njegove vriježe? Neki im kažu klice (praslavenski - kal, umanjenica klica, »ono što se probija kroz zemlju«), a neki cime. 

Cindrić - zadnji ilačanin sa tim prezimenom je Petar, koji je nekada živio u selu, pa otišao u Australiju.

cinja - emajlirani dio posude. “Otpala mi cinja” - znači da je pao lonac i da je napukao emajl. Tada su na scenu stupali Romi kotlokrpe, koji su to popravljali, stavljanjem nekoga umetka da lonac “ne procuri”. Lonce je u Ilači krpao i otac Josipa "Joje" Blažić,  Matan Blažić u Gupčevoj ulici.

cinkati - tužiti, tužikati

cipelcug - pješačenje

Ciprić - ilačko prezime. Ciprići su doseljenici iz sela Davor.

Cleopatra - kafić, vlasnika Ivana Filić u centru sela. Kafić je otvoren 2001. godine.

còkl - (njemački jezik: Sockel) - podnožje građevine, ispupčeni dio koji služi kao osnovica zgrade; postament, podloga, postolje

cokula - (talijanski jezik: zoccolo) - masivna, obostrano okovana visoka cipela (nekadašnja vojnička cipela s klincima (cvekima) na potplatima); bakandža, cokla, gojzerica

col - (staronjemački: Zoll - klada), stara mjerna jedinica duljine, slična našem palcu, u nas i naziv za inč. U trenutku uvođenja Metarskoga sustava jedinica odgovarao je vrijednosti 2,634 cm. Zadržao se još u nazivima cijevi, cijevnih priključaka, drvene građe i sl., normiranih izmjera.

colovi - starinski naziv za građevinski metar, bilo drveni ili na razvlačenje.

crkávati - gubiti vrijeme izležavajući se, ništa ne raditi; ljenčariti

crkva (zgrada) - u našem selu su bile 3 katoličke crkve (župna, svetište i kapela na groblju) i jedna Evangelička Pentekostna crkva.

crkva Sv. Jakova, apostola - župna crkva u selu. Crkveni god ili kirbaj je 25. srpnja na dan sveca zaštitnika sv Jakova Apostola Starijeg. Sveti Jakov je bio zaštitnik sela i prije izgradnje ove crkve. Prije crkve od cigle, bile su drvene crkve. Zadnju od njih je pogodio grom i izgorjela je. Tada su naši stari odlučili izgraditi sadašnju crkvu. Izgradnja je započela 1782. godine.

župna crkva sv. Jakova Apostola

(crkva) Kapelica Blažene Djevice Marije - ili svetište na “Vodici”. Građena je od 1868. do 1870. godine. Najpoznatija građevina u selu. Najveće okupljanje vjernika je na predvečerje “Velike Gospe”, kao i na sam da “Velike Gospe”. Inače, crkva i svetište su otvoreni svaki dan.

svetište drage Gospe Ilačke na "Vodici"

(crkva) Kapelica Uzvišenja Svetog Križa - nekadašnja kapelica na groblju. Ondje su se na blagdan “Uzvišenja Svetog Križa” (14.rujna) održavale svete mise. Mise su se također održavale i na blagdan”Svih svetih”. Crkva je izgrađena do 1781. godine, a porušena u Domovinskome ratu 1991. godine.

crkva Uzvišenja Svetog Križa

crkva Evanđeoska Pentekostna - nalazi se na križanju Radićeve i Gupćeve ulice na mjestu nekadašnje kuće obitelji Sopić. Zgrada crkve je izgrađena 2011. Više o svemu pročitajte OVDJE

Evanđeoska Pentekostna crkva

crnina - jenaziv za ruho u koje su se oblačile žene kada je netko umro. Često se čuje kod starih Ilačanki kako su se obukle u crninu i da crninu drže do godinu dana.

cucla - anatomski oblikovan gumeni klobučić, koji se stavlja na grlić bočice s pomoću kojega dijete siše; cucla

cug - naprava na šporetu na drva kojim se regulira jačina vatre, na taj način što se smanjuje i povećava dovod zraka. Postoji i drugo značenje iste riječi.

cug - kod nas nije značilo vlak, nego gutljaj. Bili su uobičajeni izrazi: “Imati dobar cug”; “Nacugati se”; “Cugnuti”. Sve se odnosilo na pijenje alkoholnih pića. Postoji i drugo značenje iste riječi.

cuga - alkoholno piće

cunjati - njuškati, lunjati, potucati se

cup - kosa oblikovana u “konjski rep”

cura - djevojka

curetak - djevojčica

curik - (njemački jezik: zurück) - zapovijed konju u zaprezi da krene nazad

curiknuti - ići ili voziti u nazad

cvaknuti - jednim potezom odsjeći ili presjeći štogod škarama

cvaktanje - lavež psa kojim se on javlja da je prisutan. Nije niti napad niti obrana.

cvekla - cikla

cvibok - tvrdi vojnički dvopek

cvičke -  vrsta lagane platnene obuće, sa mekanim ravnim đonom. Koristile su se uglavnom za sate tjelesnog odgoja.

cvičke

cvikati - bojati se nečega

cvikeri - naočale

Cvitković - izumrlo ilačko prezime. Zadnja od Cvitkovića, bila je moja baka-teta Ivka Cvitković, koja je umrla 1980-ih. Međutim, htio sam o ovome napraviti jedan post, ali nisam uspio naći nekoga tko se toga jako dobro sjeća. Uglavnom, prilikom kopanja bunara kod Iskrićevih (ne znam točno kojih) davne 1950. kopač bunara Marko Cvitković (1914.-1950.) je naišao na plin u bunaru i počeo se gušiti. Tada mu je u pomoć priskočio Martin Šarčević (1932.-1950.), međutim nije uspio pomoći Marku, a i sam se ugušio od plina. Kažu da su kopači tada otišli po nekoga lovca da opali “ćorak” u bunar, kako bi aktivirao plin. Nakon što je plin izgorio, uspjeli su izvući tijela poginulih. Njih su dvojica zajedno pokopani i na mjestu njihovog ukopa je podignut spomenik.

Marko Cvitković i Martin Šarčević

cvonjak - sitan novac za koji se nema što kupiti.

Nema komentara:

Objavi komentar