nedjelja, 2. ožujka 2025.

Ilački leksikon - slovo I

“ići gore” - za nas iz donjega kraja sela, to je značilo da idemo u centar sela, najčešće Dom ili birtiju.

“izvoditi bijesne gliste” - znači činiti gluposti, prenemagati se, ludovati

iber - (njemački jezik: über - iznad ) - riječ koja se kod nas koristi u kartanju gdje se mora ići sa višom kartom, iste boje, na bačenu kartu.

Ikanović - izumrlo ilačko prezime. Postojao je Mihajlo Ikanović, ilački prekar. Imao je pekaru na mjestu male Brunerove trgovine.

Mihajlo Ikanović, Đuro Jakirčević i Đuro Petričević (did Zuja), slikano 1967. godine

Ilača - naše selo. U prošlosti su postojale dvije Ilače. Jedna je Ilača bila Velika između Vašice i Batrovaca i druga je bila Mala, na mjestu današnjega atara Stara Ilača. 

"Velika" Ilača - između Vašice i Batrovaca

Nakon oslobođenja od turaka, u 18. stoljeću nastaje Ilača na mjestu na kojem smo danas. Od stare se sačuvao samo naziv. Ovdje planiram pisati o nazivu sela. Uobičajeno je mišljenje da naziv sela potjeće od naziva neka crkve sv. Ilije u okolici. To je napisano u prvo knjizi o selu iz 1922. godine. Od tada su sve ostale knjige samo kopirale Matićev tekst. Alternativu naziva sela dao je pokojni Matija Matošević. On je rekao da sui me selu dali Turci, jer su se u našem selu liječili sa ljubenicama. Od turske riječi ilaç (ilač) što znači lijek dolazi ime sela. Zanimljivo je i da se u crkvenim knjigama selo zove Ilač sve do 1885. godine (do koje imam knjige). Ne znam kada se ime promijenilo iz Ilač u Ilača. Uglavnom pogledajte što je Matija Matošević pričao o tome:

Ilača - knjige o selu - postoji prilično knjiga o selu. Najviše ih ima o svetištu, ali hajde da ih napišem po godinama izdanja:

  •       1922 - Draga Gospa Ilačka - na Vodici od Pavla Matijević
  •       1930 - Draga Gospa Ilačka - na Vodici od Pavla Matijević (drugo izdanje
  •       1930 - Unsere Liebe Frau von Ilača am Brünnlein od Pavla Matijević (njemačko izdanje)
  •       1945 - Pjesme i molitve na čast dragoj Gospi Ilačkoj na Vodici - kratka knjižica o selu izdana od RKT župnog ureda u Ilači povodom 75. godina posvete crkve na Vodici i 80. godina ukazanja
  •       1986 - Svetište Gospe Ilačke od Vjenceslava Hoščeka
  •       1987 - Illatsch(a) Der syrmische Wallfahrtsort od Floriana Nellera o ilačkim nijemcima i njihovom životu u selu i izvan sela po završetku II svjetskog rata
  •       1995 - reprint knjige iz 1922. godine
  •       2007 - Svetište Gospe Ilačke od Antuna Devića
  •       2009 - Župa Ilača od Antuna Dević
  •       2015 - Pod skutom Gospe Ilačke - novela Sanje Tomić
  •       2015 - Gospa Ilačka. Marijansko svetište na Vodici - od Ivana Karlić i Tomislava Filić
  •       2018 - Krivnja i kazna: Politika odmazde i sudski proces ministru u Vladi NDH Živanu Kuveždiću 1948. - Hrvatski institut za povijest Slavonije, Srijema i Baranje - Slavonski Brod
  •       2019 - Živan Kuveždić (1887.-1949.) Narodni poslanik i minstar od Vladimira Geigera i Suzane Leček - naklada Hrašće, Drenovci

Ilača pita kolač od pečenih kora, filom od prženog šećera i mlijeka. Slično "Mađarici".

ilački govor - najbolje je opisan u ovome djelu - pogledajte OVDJE

ilovača - vrsta zemlje u selu. To je vrsta tla koja se sastoji od pijeska, mulja i gline. Ilovasto tlo najčešće sadrži više hranjivih tvari i humusa nego pjeskovito, ima bolju propusnost i protočnost od muljevitog i pogodnije je za obrađivanje od glinenog tla. Kod nas u selu se do ilovače kopaju temelji, a u ilovaču se sahranjuju mrtvi. Jedna stara izreka kaže da ”ilovača liječi sve bolesti”

iljada - stari izraz za riječ hiljada (tisuća). Nekako se u našem govoru uvijek gubi to slovo h (hatar-atar, hiljada-iljada, …)

inat - prkos

indžinir - starinski naziv za inženjera

inoča - ljubavnica oženjena čovjeka

Insa satovi - satovi koje je svaka kuća u selu imala. Njegovo je kuckanje razbijalo monotoniju dugih zimskih večeri. Imam ga još uvijek, ali ne radi.

Industrija Satova - sat

iskajati - kod nas to znači da je udovici ili djeci (ženskoj prvenstveno) prošlo vijeme žalosti za pokojnikom. Obično je to godinu dana nakon smrti pokojnika. U to vrijeme su se znali “pečatiti” televizori i radio aparati na godinu dana u znak tuge. Svakako smo mi kao djeca išli kod drugih gledati televiziju, ali tada je to tako bilo.

iskati - tražiti

Iskrić - ilačko prezime

Iskrić, Franjo - deda Franja Iskrić je bio čovjek sa dugom kosom i bradom. Jednom je prilikom pogriješio kuću i samo otvorio vrata i pružio glavu i rekao “Izgleda da sam zaguzio!” (Izgleda da sam pogriješio). Moja se mama prepala, jer je pomislila da je sveti Petar došao po nju. Deda Franja je imao konja koji se zvao Sokol i svaki puta kada bi pitao tog koja: “Sokole, jesmo li zaguzili?”, konj bi klimao glavom i kopitom rivao po zemlji u znak potvrde. Kada bi on prekirao konja u Hajoševoj avliji, mi djeca smo to isto znali, kradom, pitati konja, a on bi isto učinio. Za nas, djecu to je bio kirbaj. Ne znam gdje mu je grob. Jedni kažu da je sahranjen u Ilači, a drugi u Lovasu. Inače deda Franja je bio otac Marije (Marice) Matošević.

ispendati se - isprljati se

Isukrst - skračenica za Isus Krist

Ištvančić, Branko - (Subotica, 1967.) je hrvatski filmski redatelj, rodom iz Tavankuta. Godine 2010. režirao je dokumentarni film: Draga Gospa Ilačka.

Iva i Mario - frizerski salon vlasnice Zdenka Dasović. Frizerski salon je otvoren 2002. godine i radi do danas.

Ivanci - napušteno selo južno od Ilače. Od sela ostalo samo spomen područje. Mnogi ilačani su porijeklom "sa Ivanaca". O stradanju toga sela u drugome svjetskome ratu, pročitajte OVDJE

zračna slika Ivanaca iz 1968. godine, pred sam kraj postojanja sela

Ivanković - izumrlo ilačko prezime. Doselili su 1943. godine iz okolice Knina (Joškan i Manda Ivanković). Isto kao i ilački Đakulovići, koji su im bili i neki kumovi. Prvo su doselili u Tovarnik, a potom iste godine, preselili u Ilaču. Joškan je bio pružni radnik i imao je troje djece (Franjo, Jeka i Slavko). Slavko je bio skretničar na željezničkoj stanici u Ilači. Slavko ima dvoje djece (Darko i Sanja). Darko je isto radio u željeznici. Ivankovići su živjeli u Ilači do 1991., kada su, zbog rata izbjegli i više se nisu vratili.

Ivanković, Antun - rođen u Tovarniku 1966. godine, gdje je i preminuo 2022. godine. Tovarnik, a i naše selo je zadužio knjigama i filmovima. Pokojni Antun je 2020. godine napravio zadnju knjigu “Svjedočim” o stradavanju mještana Tovarnika i Ilače. Općina Tovarnik mu se odužila otvorivši Trg Antun Ivankovića, preko puta Veleprometove trgovine u Tovarniku.

Antun Ivanković (drugi sa lijeva) na jednom od predstavljanja knjige "Svjedočim"

Ivić - izumrlo ilačko prezime. Posljedni Ivići su bili Mara i Živan. U selu su ih zvali “Rakini”, ne znam zašto. Prije njih, a možda su im bili rod ili pretci, ne znam, živjeli su Ivići na mjestu današnje kuće pokojnog Franje Jakričevića. Matične knjige umrlih bilježe da je u toj kući 30. travnja 1885. godine izgorjela Marija Ivić (5 godina).   

izbekeljiti se - isplaziti jezik prema nekome

izčilastilo - izbjelilo

izdrndano - staro, pokvareno

izgustirati - izdovoljiti se, prestati čemu biti sklon, prestati šta voljeti i željeti

izlemati - istući, pretući

izmotavati se - izvlačiti se od obveza, izbjegavati izravno izjašnjavanje o čemu ili preuzimanje odgovornosti za što

izrauban - istrošen, ofucan, rastresen, izlizan, pohaban

izvidnica - u našem selu izraz za osobu koja nema drugoga posla nego joj je posao samo da gleda tko što radi, da li iz zavisti ili iz neugasive znatiželje.

izvoljevati - imati pretjerane prohtjeve, tražiti samo ono što se smatra posebno dobrim, najlakšim

Izvor - župni zbor mladih osnovan 2023. godine. Zbor broji 10-ak članica. Zbor animira veće blagdane, a naši, seoski mladenci ih često zovu da animiraju njihova crkvena vjenčanja.

Nema komentara:

Objavi komentar