subota, 1. lipnja 2024.

Tri stare slike muškaraca u šubarama i krznenim kaputima

 Zahvaljujem Josipi Posavac što mi je proslijedila ove dvije slike. Treću (srednju) sam našao na netu. Naime slike se nalaze u knjizi "Vukovar - vjekovni hrvatski grad na Dunavu". Prva slika mi je novost, dok mi je treća slika odavno poznata i imam je u arhivi.

Sve tri slike su slikane u istome dvorištu. Čini mi se da je to dvorište obitelji Mateja Bubalović (moga susjeda preko ulice). Sjećam se ovih (ili ovakvih) kola sa dva konja iz moga djetinjstva. Možda i griješim, pa bih volio da me se ispravi. Hvala.

Muškarci su slikani u "Opaklijama". 

Evo što stručno mišljenje kaže o tome odijelu: Opaklija, dio seoske zimske narodne odjeće u Hrvata. Izrađuje se od ovčjega krzna. To je velik, dug krzneni ogrtač, rađen najčešće u jedanaest do trinaest pola, sužen oko vrata. Opaklija je sezala od vrata sve do zemlje, a bila je obrubljena obašvom od janjeće kože i vunenim nitima raznih boja.Negdje je kao prsluk nalik ogrtaču, odnosno kao ogrtač u obliku kabanice kojemu je vuna naopako, otkuda i ime (opak, naopak). Velike opaklije šilo se od 14 – 20 janjećih kožica ili od 6 - 10 velikih ovčjih koža. Manje opaklije šilo se za žene i djecu. Cijena velike opaklije bila je koliko i za osrednju mliječnu kravu. Nije se uzimalo bilo koje ovčje krzno. Opaklija se ne pravi od krzna ovaca koje imaju runo, nego ravnu dlaku kao što je pramenka, pa je bilo opaklija s dužom i skraćenom dlakom. Kod Hrvata iz podskupine Bunjevaca karakteristično su ispod kragne odnatrag pričvršćivali "kožicu" od astrahanskog janjeta. Budući da je opaklija bila skuplja za obične ljude, često su seljaci sami "učinili" krzno zaklane ovce, a onda su ga nosili kožuharu (ćurčiji) dovršiti pravo štavljenje.

(izvor "Wikipedija")

Matej Bubalović 1922-2005
Matej Bubalović 1922-2005
Stjepan Matošević ? (1939-202?)

Nema komentara:

Objavi komentar