utorak, 3. svibnja 2016.

Pašnjak (Vinkovački list 28/1956)

Kakve koristi imaju stočari Ilače
OD PREGONSKOG PAŠNJAKA


Selo Ilača i Sidski Banovci na području općine Tovarnik imaju relativno dobro razvijeno govedarstvo, ali na dosadašnji način gospodarenja i to naročito u pogledu ispaše nisu postizani zadovoljavajući rezultati. Dvije stotine krava, proizvođača sela Ilače i oko stotinu iz Sid.
Banovaca nije imalo dovoljno hrane na zajedničkom pašnjaku između ova dva sela na površini od preko 100 hektara i ovo se svakako sve odrazilo na mliječnost krava. Četrdeset do pedeset kvintala zelene mase po hektaru je bila zaista minimalna i nedovoljna količina za prehranu stoke Opća poljoprivredna zadruga u Ilači razmatrala je ovaj problem i prišla njegovom rješavanju.


Postojeći pašnjak, koji se proteže između sela Ilače i Šid. Banovaca, na površini od preko 100 hektara podijeljen je na 24 pregona ili polja, i svaki je posebno ograđen žicom, a zatim je izvršeno gnojenje sa umjetnim gnojivom. Na pašnjak je razbačeno tri vagona tomasove drozge, dva vagona kalijeve soli i dva vagona nitramonkala, i već su se pokazali prvi rezultati gnojidbe. Dok ranije na ovoj površini nije bilo dovoljno hrane za svu stoku, sada oko 300 grla goveda koristi nešto više od polovine pašnjaka, a ostalo se kosi za sijeno. Računa se, da će se do konca ispašne sezone dobiti sijena oko pet vagona u vrijednosti 560 tisuća dinara, što je vrlo dobar rezultat u odnosu na ranije stanje, i to naročito, ako se uzme u obzir, daje i mliječnost krava znatno poboljšano, o čemu sa zadovoljstvom govore sami proizvođači ovih sela.
Na pašnjaku petnaest pregona koriste proizvođači sela Ilače, a devet pregona proizvođači Šid. Banovaca uz godišnju pašarinu u ukupnom iznosu od 2.750 dinara. U gotovom novcu plaća se tisuću dinara, a 25% se plaća u mlijeku iz nove proizvodnje mlijeka, t. j. petnaest litara mlijeka mjesečno po kravi, što preračunato u vrijednosti iznosi godišnje ukupno 2.750 dinara.
Dosadašnji rezultati, koji su postignuti na ovom pašnjaku utjecali su na proizvođače susjednog sela Tovarnika, koji su samoinicijativno pokrenuli akciju zastvaranje ovakovog pašnjaka i u njihovom selu.
U tu svrhu oni besplatno ustupaju na korišćenje dijelove svojih parcela, da bi se formirao zemljišni fond na području, gdje bi se formirao pašnjak u površini od oko 1OO hektara. Na sistemu pregona, uređuje se sada pašnjak u poljoprivrednoj zadruzi "Mato Bosančić" u Ivankovu na površini od 150 hektara, a iduće godine predviđaju se urediti takovi pašnjaci i u selima:
Bršadin, Nijemci, Strošinci i St. Mikanovci.
Prilikom uređivanja pregonskih pašnjaka i njihovim korišćenjem pored zadrugara i zadružnih organizacija i privatnih proizvođača, naročito je pozitivno to, što individualni proizvođači kroz ličnu zainteresiranost stupaju dobrovoljno u određenu formu udruživanja sa zadrugom i rade tako zajednički na poboljšanju stočnog fonda i općeg blagostanja na selu.
Povećanje na mliječnosti krava i unapređenje govedarstva u interesu je članova zadruge i privatnih proizvođača, a predajom određenog procenta nove proizvodnje mlijeka, t j. 25% zadruzi, ona jača svoje fondove, koje može uložiti, na daljnje unapređenje stočarstva nabavkom novih grla goveda.
Poljoprivredna zadruga u Ilači kao investitor na uređenju pašnjaka utrošila je do sada 1,670.000 dinara, u čega je uračunato gnojivo, stupci i žica, kao i ostali sitni troškovi. —
Kao što je već naprijed navedeno, polovinu ovog iznosa isplatit će dobiveno sijeno, ne računajući veće količine mlijeka, koje se dobivaju ovakovim načinom ispaše goveda, što jasno govori o rentabilnosti ovakovih pašnjaka
B. P.

Nema komentara:

Objavi komentar