Brončano zvono iz Svetišta Gospe ilačke, izliveno davne 1840. godine, punih je 16 godina ležalo zakopano pod zemljom, a tajnu zvona „nestalog“ u Domovinskom ratu otkrio je neočekivani poziv iz Beograda.
Zvono su, zakopano na oko metar dubine, u srijedu otkopavali policajci jer je dojava iz Beograda spominjala i mogućnost da je ispod zvona postavljena eksplozivna naprava, no to se ipak nije pokazalo točnim. Jedno od tri nestala zvona iz Ilače, sela u istočnoj Slavoniji - gdje su druga dva, i dalje ostaje nepoznanicom - otkopano je u dvorištu obiteljske kuće Mate Ferinca u Ulici Stjepana Radića 63.
- Poziv sam iz Beograda primio prije sedam dana, nazvao me Milan, a on je iz okolice Benkovca i živio je u mojoj kući u Ilači od 1993. do 1999. godine dok je moja obitelj bila u progonstvu. Otkrio mi je gdje je zvono zakopano - prepričao je Ferinac, koji je o dojavi odmah obavijestio PU vukovarsko-srijemsku. Iako je od Milana pokušao doznati i lokaciju druga dva nestala zvona, ali i mjesto grobišta još troje u ratu nestalih ilačkih branitelja i civila, Milan je tvrdio da o tome ništa ne zna.
- Rekao mi je kako ga je strašno grizla savjest što je uzeo i zakopao zvono, i da je svih ovih godina često imao noćne more u kojima je čuo zvonjavu zvona i ženski glas koji mu je govorio neka zvono vrati - dodao je Ferinac.
I ilački župnik Krešimir Aračić pratio je iskapanje zvona u Ferinčevu dvorištu, rekavši kako je to veliki dan za Ilaču. Župnik smatra da je znakovito to što je zvono nađeno upravo uoči blagdana Velike Gospe, a još je jedna slučajnost da je zvono bilo zakopano u neposrednoj blizini kuće u kojoj je prije 150 godina živio Đuka Ambrušević. Prema starim crkvenim zapisima, taj je Ilačanin 1865. godine usnio san u kojemu mu se javila Majka Božja i rekla da je izvor, na koji je naišao pastir Pero Lazin pred kojim je voda potekla iz zemlje, njezin izvor. "Gospinoj vodici" u Ilaču ubrzo su hodočastili brojni vjernici, a uz njega se povezuju i mnoga ozdravljenja. Od tog vremena i postoji Svetište Gospe ilačke na Vodici, kako se danas službeno zove, a uz Aljmaš najveće je marijansko svetište u Slavoniji.
Iskopano zvono bit će, uz prigodan natpis, izloženo pred svetištem, a ilački župnik drži da će potom zvono naći svoje mjesto na seoskom groblju jer je svetište nakon rata i povratka Ilačana dobilo električna zvona.
To nije prvi "slučaj zakopanih zvona" nakon Domovinskog rata, jer prije nekoliko godina u Mikanovcima su iskopana zvona s vinkovačke Pravoslavne crkve, dok su u srijemskom selu Lovas tri zvona vraćena iz Beograda, ali za mnoga zvona iz crkvi u istočnoj Slavonije još se ne zna gdje su, pa tako ni za zvona iz obližnjeg Opatovca.
Sanja Butigan / EPEHA
Nema komentara:
Objavi komentar